Емил

четврток, декември 10, 2009

(НЕ)ЧИСТИ МИСЛИ ПРЕД ЗАСПИВАЊЕ

Сите ги фаќа некаков шизофреничен напад да пишуваат за ЕУ, за политиката, за глобализацијата, за постмодерната, за сексуалноста.... Некако заборавивме на малите и едноставни работи во нашиот живот. Сношти, додека се обидував да заспијам, размислував за далечинскиот управувач, со чија помош постојано шетам по каналите. Се замислив колку би ми било сега тешко да станам, да отидам до телевизорот и да сменам канал. Ама, ете, има решение – далечинско. Потоа ми се заврте во глава мобилниот телефон. Пред дваесетина години приазната одеше вака: Следниот вторник во 15 часот ќе се најдеме пред Тифани и ќе одиме низ продавници. Денес кога се договарам, морам да се слушнам со другата личност најмалку еден час пред терминот, за да потврдам дека ќе дојдам. Значи, мобилниот телефон ми го олеснува животот. Е, така можам да раскажувам за мал милион играчки, без кои денес е невозможно да се живее. Но, ми светна една мисла: секој ден кога ги обувам чевлите, морам да ги заврзам. Врвки! Зошто човекот не измислил некоја поедноставна финта за да може да се стегнат чевлите? Хм, можеби никому не му паднало на ум? Мислам дека тоа не е причината. Врвките се најнадежното нешто со кое може да се прицврстат чевлите. Не е потребно многу време, ниту труд, освен ако не си прејаден, па не можеш да се наведнеш за да ги заврзеш. А, копчето? А, приборот за јадење?

2 Comments:

  • Ало момче :) Лепенки, мокасини....

    By Anonymous Јас, at 1:45 попл.  

  • [url=http://markizam.ru/pergola]пергола пристроенная к дому[/url]
    [url=http://markizam.ru/verticalnye]вертикальные маркизы прозрачные[/url]


    Устали от нескончаемого солнца, но при этом не хотите постоянно пребывать в квартире? Кроме того, согласитесь, совсем плохо, если еще и пойдет дождь,
    В наши дни очень большой известность пользуются так называемые маркизы, которые сможете найти на нашем сайте портале. Это удобные тенты, которые можно повесить на улице, а также их покупают для дач и загородных коттеджей, ведь их быстро натягивать, пользоваться такими маркизами очень удобно. Такие небольшие тенты, характеристики которых вы сможете находить самостоятельно, служат защитой не только от самих палящих жарких лучей, но и от их излучения, так что теперь за городом за столиком вам будет очень удобно, прохладно.
    Есть только две проблемы, которые заставят его сложить обратно: либо очень сильный ветер, либо ливень.
    На нашем портале вы без труда сможете найти нужный вам товар, стоит просто выбрать товар то, что вам подходит, исходя из различных габаритов. Естественно, свои вопросы вы будете задавать и консультантам, которые обязательно помогут выбрать тот вариант, который нужен. Основные преимущества таких товаров в том, что они легко трансформируются, транспортируются и непосредственно устанавливаются в любом нужном месте.

    [url=http://markizam.ru/korzinnye]ткани для маркиз[/url]
    [url=http://markizam.ru/]арки перголы беседки[/url]

    By Anonymous Анонимен, at 12:15 попл.  

Објави коментар

<< Home